Luksusowy pojazd to termin marketingowy dla pojazdu, który zapewnia luksusowy przyjemny lub pożądane cechy wykraczające poza ścisłą konieczność – przy zwiększonym koszcie. Termin ten sugeruje pojazd o wyższej jakości wyposażenia, lepszych osiągach, bardziej precyzyjnej konstrukcji, komforcie, wyższym wzornictwie, technologicznie innowacyjnej nowoczesności lub cechach, które oddają wizerunek, markę, status lub prestiż, lub jakichkolwiek innych „uznaniowych” cech lub kombinacji tych cech. Pojęcie to jest również szerokie, bardzo zmienne i względne. Jest to cecha spostrzegawcza, warunkowa i subiektywna, która może być pojmowana w różny sposób przez różnych ludzi: „To, co dla jednych jest luksusowym samochodem, dla innych może być ‚zwyczajne'”.

Wypożyczalnia samochodów a zbieżność rynków

We współczesnym użyciu termin ten może być stosowany do każdego typu pojazdu – w tym sedana, coupe, hatchback, przyczepy dworcowej, nadwozia kabrioletowego, jak również do minivanów, zwrotnic lub pojazdów sportowych użyteczności publicznej oraz do pojazdów dowolnej wielkości, od małych do dużych w każdym przedziale cenowym. Ponadto istnieje zbieżność rynków i wynikające z niej pomieszanie luksusu z wysoką ceną: tam, gdzie mogła istnieć wyraźna różnica w cenie między luksusem a innymi, nie ma już absolutnego rozróżnienia między luksusem premium a luksusem, przy czym marki premium mogą być obecnie droższe od odpowiadających im marek tzw. luksusowych. Wypożyczalnia samochodów.

W związku z tym producenci samochodów różnią się w swoich liniach produktowych pod względem „zmowy” z nabywcami samochodów. Chociaż najczęstszym czynnikiem jest wysoka cena, to jednak to „stylizacja, inżynieria, a nawet opinia publiczna” to, które samochody mają z nimi najwyższy i najniższy status .

Każda epoka w historii motoryzacji miała „grupę marek i modeli samochodów, które były drogie w zakupie, ze względu na ich rzekomą wyższość w projektowaniu i inżynierii”. Przeznaczone dla zamożnych nabywców, takie samochody mogą być ogólnie nazywane luksusowymi samochodami. Pojęcia tego używa się również w odniesieniu do unikatowych pojazdów produkowanych w „czasach, kiedy luksus był kwestią indywidualistyczną, a nadwozie można było dostosować do właściciela jak garnitur na zamówienie” Mimo że istnieje obszerna literatura na temat konkretnych marek, brak jest systematycznej i naukowej pracy, która „analizowałaby samo zjawisko luksusowego samochodu”.

Wypożyczalnia samochodów osobowych i dostawczych

Wypożyczalnia samochodów – definicja

Producenci pojazdów luksusowych mogą być samodzielnymi firmami, takimi jak BMW i Mercedes-Benz, lub oddziałem/spółką zależną producenta samochodów na rynku masowym (np. Lexus jest częścią Toyoty). Odznaki inżynieryjne są często wykorzystywane w celu oszczędności kosztów, na przykład pojazdy firmy Lincoln oparte na platformach Forda lub modele Acura pochodzące z Hondy.

Pojęcie luksusu, choć powszechnie używane, jest szerokie i bardzo zmienne. Jest to cecha percepcyjna, warunkowa i subiektywna, która może być różnie rozumiana przez różne osoby: „To, co jest luksusowym samochodem dla jednych (…), może być ‚zwyczajne’ dla innych”.